O FARMĚ

Horská Farma Hucul se nachází v úbocí svahu Janovy hory, v obci Vítkovice v západní části Krkonoš. Na 170 hektarech pastvin, jež sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v české republice.

Mezi služby, které Farma Hucul svým návštěvníkům nabízí, patří výuka jízdy na koni, vyjíždky do terénu, dětské tábory, ubytování a posezení v roubenné hospůdce.

Farma, obklopená stády pasoucích se koní, s podmanivým výhledem na horské hřebeny Krkonoš a údolí řeky Jizerky, láká svou drsnou krásou a působivou atmosférou k návštěvě nejen milovníky jezdeckého umění.

AKTUALITY


KŘTINY HŘÍBAT 2018

Již 9.6. se těšíme na křtiny! Letos uvítáme v koňském světě na Janovce 7 nových hříbátek se jmény na písmenko "H"

Hledáme personál pro hospůdku "U Huculů" a pension

Na léto hledáme brigádníky na obsluhu hostů v hospůdce. Dále také šikovnou a milou paní do kuchyně pensionu.ARCHIV AKTUALIT

Ivan a Marie Karbusičtí
Farma Hucul
Janova Hora 92
512 38 Vítkovice v Krkonoších

KONTAKTY

Hospůdka „U Huculů“
Otevírací doba: 10—22hodin
Rezervace a informace
481 582 819

HOSPŮDKA

Farma Hucul
ekologicky hospodaří
na 300 hektarech

pastvin

EKOLOGIE

Letní tábory na Janově hoře
pro všechny děti 9—18 let
které mají rády pohled na svět
z koňského sedla

TÁBORY

HISTORIE

Historie farmy začala v roce 1979. V té době přišla na Janovu Horu první skupinka brigádníků z Českého svazu ochránců přírody, a ujali se práce na objektu bývalého teletníku. První koně, kteří přišli do opravených stájí na jaře v roce 1980, byly původně určeni pro využití na letních brigádnických táborech a jednalo se o směs různých plemen. Huculská klisna s hřebcem přicestovala ještě poslední den téhož roku. Hřebec 341 Gurgul IV-2 byl na památku tohoto data pojmenován Silvestr a klisna K-106 Goral XII-8, Bludička, neboť jejímu příchodu dominoval útěk a několikadenní hledání v hlubokém sněhu.

Postupně byli dokupováni huculští koně z různých koutů naší vlasti a z původně malého stáda se kvalitním chovatelským úsilím stal chov huculských koní s uznávaným renomé.

V roce 1987 v srpnu byl farmě předán statut rozmnožovacího chovu huculského koně. Dnes vlastní Farma Hucul stádo klisen, hřebců, valachů a hříbat, které sezónně čítá až 70 koní.

Použité fotografie jsou z knihy "Kůň pro Krakonoše" autor: Jaroslav Holeček